1960 EL ÇİZİMİ MODA RESİMLERİ

1960'lı yıllarda tasarlanan kıyafetlere baktığımda hala bugüne uyarlandığını, hatta diyebilirim ki hiç değişime uğratılmadan aynen kullanıldığını görüyorum. Tarihsel olarak bakıldığında "zamansız" kavramına en uygun tasarım örnekleri bu dönemde verilmiş.

Elde çizilen kıyafetlerin duruşu, modeli, kesimi ve şıklığı üst düzeyde.

Yandaki fotoğrafta estetiği ve süslemeyi reddedip, tasarımda tamamen fonksiyonelliğe ve ana renklere önem veren De Stijl sanat akımını temsil eden bir elbise var. 1960'lı yıllarda modanın ergonomiyi ön plana çıkarmış olmasında -dolayısıyla zamansız niteliği kazanmasında- bu akımın payının büyük olduğunu düşünüyorum. Kıyafetlerin gayet estetik yapılmış olsa da oldukça sade tasarlanmış olması da bence büyük ölçüde buna bağlı olabilir.

Aşağıda bu döneme ait el çizimleri var. Günümüzde dijital ortamda moda resmi hazırlamanın, zamanla yarışan sektör için önemi büyük. Fakat hayal ettiği tasarımı elleriyle çizemeyen bir tasarımcının direk olarak dijital ortamda tasarıma başlamasını da doğru bulmuyorum. Kağıda, boyaya, kaleme dokunmak, hissetmek başka bir ruh başka bir özellik. Dünya devi pek çok modacının tasarımlarını halen elde çizdiğini düşünürsek pek de yanıldığım söylenemez. İşte 60'lar işte 60'ların ruhu;Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Pages

DMCA.com Protection Status